sobota, 24 marca 2018

założenia

Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu nurtującego mnie problemu z zakresu ogrzewania domu energia elektryczną i zastosowania automatyki.
Dlatego też post ten dubluję, i umieszczam w dwóch działach:
-„ Inteligentne instalacje i bezpieczeństwo” i „Ogrzewanie”
Dom: budynek z bala drewnianego (ocieplany 10cm wełna mineralna) o powierzchni 146m2, posadowiony na podpiwniczeniu (bloczek betonowy, ocieplany styrodurem) „mieszkalnym”.
Lokalizacja: Mazury – a więc nie najcieplej w zimie
System ogrzewania: dwa kominki z dwoma osobnymi systemami DGP:
Mniejszy kominek w podpiwniczeniu ogrzewający tamtejszą sypialnię/gabinet, dużą bawialnię, i pralnię
Większy, kominek kaflowy ogrzewający parter i pomieszczenia poddasza.
Jako dodatkowe ogrzewanie, planuję zastosować grzejniki elektryczne:
- łazienka parter i poddasze: podłogówka elektryczna
- pozostałe pomieszczenia domu: grzejniki elektryczne
ZAŁOŻENIA:
- kominki mają grzać dom w ciągu dnia i wieczorami, kiedy domownicy będą w części dziennej.
-, kiedy ogień w kominkach wygaśnie, termostaty powinny włączyć ogrzewanie elektryczne w pomieszczeniach dziennych i sypialnych. Zakładam, że ogrzewanie elektryczne będzie włączało się w czasie trwania IIgiej Taryfy.
- dom jest domem rekreacyjnym. Kiedy nie będzie zamieszkany, ogrzewanie elektrycznie powinno utrzymywać we wszystkich pomieszczeniach temperaturę 7 stopni.
- dodatkowa funkcjonalność: możliwość przestawienia grzejników z 7 stopni na 20stopni ZDALNIE.
Chodzi o to, że jeżeli ktoś z rodziny będzie wybierał się do tego domu, to chciałbym mieć możliwość ZDALNEGO włączenia „pełnej” temperatury z 2-3h wyprzedzeniem.
- każde z pomieszczeń ma mieć możliwość innego ustawienia temperatury (nie chcę sterowania wszystkimi grzejnikami z jednego termostatu)
DODATKOWE INFORMACJE:
- właśnie zakończono budowę instalacji elektrycznej. Do każdego punkty, gdzie będzie montowany grzejnik poprowadzono jeden przewód o większym przekroju.
- dodatkowo cały dom przygotowano pod instalację alarmową (SATEL Integra 64)
Zaplanowano ustawienie takiej funkcjonalności, aby można było zdalnie sterować alarmem, ale też innymi urządzeniami podłączonymi do centralki (oświetlenie ogrodowe, ale też grzejniki)
PROBLEM/PYTANIE:
1. Nie ma problemu ze sterowaniem, przez INTEGRE urządzeniami, które maja dwa stany WŁ lub WYŁMoje klimakonwektory Purmo Vido posiadają wszystkie właściwości o których piszesz, tzn. każdy ma oddzielny programowalny sterownik z termostatem, gdzie można sobie zaprogramować co tylko się zamarzy i podłączenie do systemu BMS - czyli pełne sterowanie zdalne.
oczywiście do Twojego zastosowania się nie nadadzą, bo są zasilane wodą, ale skoro producent umieścił tam takie bajery to oznacza, że technologia jest jak najbardziej znana i stosowana, więc chyba trzeba po prostu poszukać jakiś gotowych rozwiązań na rynku.
Ale jak mógłbym ustawiać dwa stany/dwie temperatury?
Mogę zakupić proste grzejniki, z ręcznym nastawem temperatury. Wtedy taki grzejnik, nie będzie się resetował, kiedy odłączony zostanie zasilanie. W chwili, kiedy prąd popłynie do grzejnika, ten osiągnie będzie starał się ogrzać pomieszczenie do odpowiedniej temperatury.
Ale jak zdalnie „przestawić” system z 7C na 20C?
Myślałem już o zastosowaniu dwóch grzejników w pomieszczeniu. Jeden na 7C (działający cały czas podczas nieobecności domowników), drugi włączany zdalnie przez centralkę alarmową.
Ale czy to nie jest przesada? (o koszcie nie wspomnę)
2. Druga sprawa, to, jakie grzejniki zastosować. Doczytałem już, że jakieś konwektory (mają grzać tu i teraz, ale w późnych godzinach (IIga taryfa). Piece kumulacyjne nie są mi potrzebne.
3. Jakie grzejniki polecacie?
4. A może istnieją zintegrowane systemy ogrzewania elektrycznego, które mają „zdalną” funkcjonalność, o jakiej pisałem. A ja próbuję wywarzyć otwarte już drzwi?
5. Będę wdzięczny za pomoc.moim zdaniem takie zmiany temperatury z 7* na np. 22* to pomyłka, budynek jest wychłodzony więc potrzeba dostarczyć bardzo dużo energii w krótkim czasie a więc cały system grzewczy rozgrzać do zbyt wysokiej temperatury...
ani to komfortowe ani ekonomiczne, lepiej zastosować zwykłe sterowniki pokojowe a na czas nieobecności zmniejszyć ich nastawy...
moc systemu grzewczego też dobrać ze zdrowym rozsądkiem bo do rozgrzewania budynku bardziej odpowiednie będą owe kominki a elektryczny system grzewczy powinien tylko utrzymywać zadaną temperaturę...
Oczywiście nic na sile. Jak całość pomysłu ma kosztować majątek, wtedy ograniczę się tylko do:
- podczas nieobecności – nastaw na 7C stopni –
- zdalne uruchomienie podłogówki w łazienkach, na kilka godzin przed przyjazdem domowników
- po przyjeździe, trzeba będzie szybko przestawiać grzejniki na 20C, i palić w kominku.
W prawdzie kable już są położone, ale mam jeszcze 1.5 miesiąca na poprawki (tak długo jak hydraulika nie zostanie zakończona), więc za Waszymi radami mogę coś zmienić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz