Dom z 1980 r., 180m2, parter+mieszkalne poddasze, stropodach (większa powierzchnia wymieniona w tym roku, mniejsza część do remontu, wyraźnie przez nią wieje), grzejniki żeliwne, dom nieocieplony, część okien do wymiany udrażnianie rur Warszawa na nowe (stare raczej nieszczelne), ogrzewanie gazowe, w dużym salonie kominek.
Koszt ogrzewania w sezonie grzewczy to ok. 5000 - 6000 zł. Budżet do wydania na chwilę obecną to 10 000 zł.
pójście najprostszą drogą (wymianą samego pieca) niewiele pomoże. Faktycznie oszczędności rzędu 10-15%, tyle wychodzi jak patrzę na wydatki osób korzystających z ekogroszku, niekoniecznie są warte nakładów i pracy.
Zastanawiam się od czego zacząć? Wpierw myślałem o zakupie kotła z podajnikiem, po lekturze postów, pojawiła się wątpliwość, czy przy nieocieplonym domu przyniesie to wyraźne oszczędności. Myślałem także o remoncie, w przyszłości, mniejszej części dachu (około 13 tys.), a teraz zakupie pieca bez podajnika i palenie drzewem (z ewentualnym dogrzewaniem gazem, gdy nikogo nie będzie w domu).
Ja bym środki przeznaczył w pierwszej kolejności na remont i ograniczenie strat ciepła przez dom.
Przejście na ekogroszek nie da oczekiwanych rezultatów a przybędzie syfu i masę roboty a z rachunkami zejdziesz o maks.10% a chyba nie tego oczekujesz.
Wymienilbym okna,ocieplil dom i dach a gaz bym zostawił a rachunki spadną i dalej będzie czysto i bez dodatkowej roboty i bez stresów i nerwów.
Myślałem także o dociepleniu domu styropianem ale nie wiem na ile będzie to efektywne.
jeśli chcesz to zapodasz zdjęcia, zobaczymy szczegóły czym można by było się zająć przy izolacji, która tylko może i wyjdzie na zdrowie, będziesz sobie gazę popalał jak dawniej, o ile masz kondesnat np .. lub trzeba będzie zrobić bufor, aby piec nie pracował poniżej punktu kondensacji wewnętrznej bo rdza go stroczy.
Chodzi mi głównie o to, co w pierwszej kolejności powinno być zmieniane?Czyli wpierw izolacja, później dach?
Orientuje się ktoś, jaki jest koszt badań zapotrzebowania na ciepło domu?
Prawdopodobnie bryła będzie prosta, jak budowa cepa.. to już Twój pierwszy sukces. Przy uważnym słuchaniu i zrobieniu jak trzeba ..
ogrzewanie to będzie okazjonalne święto .. a nie codzienna harówa ..
Prosiłbym o wskazówki jak w takiej sytuacji postępować, wiem że budżet nie jest duży, ale w chwili obecnej nie wysupłam więcej. Przy czym, tak jak psiałem wcześniej, większa część dachu została zmieniona. Pozostała ta mniejsza, widoczna na zdjęciu z prawej strony.
Rozumiem, że obliczenia OZC, można wykonać w programie Audytor OZC?
Czyli mam już jakieś podstawy: dach dokończyć - izolacja - ogrzewanie. Ma ktoś namiar na solidną firmę zajmującą się izolacją budynków, w woj. Mazowieckim?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz